PE BORU ALIN KAYNAK VE ELEKTROFÜZYON KAYNAK İŞLERİ

PE100 BORU ALIN KAYNAK İŞLERİ

PE100 BORU ELEKTRO FÜZYON KAYNAK İŞLERİ

PE100 BORU PATLAK TAMİR,

ASKİ SU SAYACI BAĞLANTISI

YANGIN HİDRANT HATLARI YAPIMI

SULAMA BORU HATLARI

HER TÜRLÜ BORU EK PARÇA TEDARİKİ, KAYNAK MAKİNALARI TAMİRİ SERVİS BAKIM ONARIM

TELEFON (0312) 382 37 00  (0532) 283 01 62

ALIN KAYNAK UYGULAMALARI: Polietilen (PE), PP ve PVDF boru ve ek parçalarının yani fittingslerinin kaynatılmasında kullanılan en ekonomik ve sağlam olan kaynak yöntemlerinden birincisidir. Boru kaç atmosfer basınç dayanımında olursa olsun kendi malzemesini sadece ısıtarak birbirine kaynatılan kaynak çeşididir. Bu kaynak yöntemi çok ekonomiktir çünkü; manşon, kaynak çubuğu vs. hiçbir şey gerektirmez. Alın kaynak makinasını bir kez alırsınız ve bu makinayla boruları borulara, boruları ek parça fitingslere ve fitingsleri fitingslere ısı verme yöntemiyle birleştirebilirsiniz.

Öncelikle kaynak yapılacak borular makinanın sehpa diye tabir edilen kısmına alın alına gelecek şekilde bağlanır ve ayarları yapılır,

araya boruların uç noktalarındaki eğrilikleri düzeltecek olan traş ünitesi yerleştirilir ve tüm yüzeyler düzgün olacak şekilde traşlama yapılır,

traş aleti aradan alınır ve boruların alın alına tam denk gelmesi kontrol edildikten sonra toz yağ kir leke kalmayacak şekilde kaynak yapılacak alınlar temizlenir

araya ısıtıcı konulur basınçlı ısıtma, serbest ısıtma işlemleri yapıldıktan sonra ısıtıcı alınarak

basınçlı birleştirme işlemi yapılarak alın kaynak tamamlanır ve gerekli olan soğuma süresi beklenir böylece alın kaynak işlemi yapılmış olur.

Alın Kaynak yönteminde her kaynak yerinde hiçbir ek manşon veya başkaca bir malzeme kullanmaya gerek kalmadığından kilometrelerce uzunlukta boru hatlarını en ekonomik şekilde yapabilme imkanına sahip olursunuz.

Alın Kaynak ve Elektrofüzyon Kaynak arasındaki fark nedir?

Alın Kaynak ile Elektrofüzyon kaynak yöntemi arasındaki en önemli fark ise Elektrofüzyon kaynak yönteminde her ek yerinde elektrofüzyon manşon veya elektrofüzyonlu ek parçalar kullanmak zorunda olduğunuzdan her ek yerinde ekstra maliyetle karşı karşıya kalırsınız.

Fakat sahada öyle farklı durumlar karşınıza gelir ki alın kaynak makinasının kaynak yerine sığmayacayağı, makinanın bağlanmasının, kaldırılmasının kanala indirilmesinin mümkün olamayacağı veya bağlansa bile kaynak yapıldıktan sonra borunun altından çıkarılamayacağı zor durumlarda alın kaynak yerine elektro füzyon kaynak yöntemi tercih edilir. Çünkü elektro füzyon kaynak makinasının sadece kablolarının ef manşona bağlantısı ile elektrik akımı verildiğinden dar ve zor alanlarda kaynak işlemi daha kolay yapılabilmektedir.

Akanlar Boru olarak her hangi bir endüstriyel tesise kaynak uygulamasına gidilirken her iki makinadan da götürülür, işin daha ekonomik olarak yapılması için alın kaynağın mümkün olduğu yerler alın kaynak makinasıyla ef manşon vs kullanmadan kendi malzemesiyle ısıtılıp kaynatılır, fakat alın kaynak makinasının kullanımına imkan olmayan yerlerde ise bu kez elektrofüzyon kaynak makinası kullanılarak işin daha hızlı şekilde tamamlanması sağlanır.

Alın kaynak mı? Elektrofüzyon kaynak mı?

En çok karşılaştığımız sorulardan biri ‘Alın Kaynak mı daha iyi elektrofüzyon kaynak mı daha iyidir, sağlamdır?’ tekniğine uygun olarak yapıldığında her iki kaynakta gayet sağlam olur aradaki fark ise yukarıda anlatmaya çalıştığımız şantiyedeki, endüstriyel tesisteki kaynak yapılacak noktaya göre değişebilmektedir.

Alın Kaynakta nelere dikkat edilmelidir?

Alın kaynakta boruların alın alına gelmesini iyi ayarlamak

Boru alın traşlama işlemini gerektiği şekilde yapmak

Kaynak yapılacak yüzeyleri uygun madde ile en güzel şekilde temizlemek

Isıtıcı ile borunun basınçlı ve serbest ısıtma işlemlerini tekniğine uygun şartlarda ve sürede yapmak

Tekniğine uygun basınçta ve sürede birleştirme işlemini yapmak

Ve gereken soğutma süresine riayet edildiği sürece alın kaynak yöntemi elle ve gözle rahatlıkla kontrol edilen basınçlı borularda tercih edilen gerçekten sağlam ve ekonomik bir kaynak yöntemidir.

AKANLAR MAKİNA SERVİS (8)  AKANLAR MAKİNA SERVİS (22) AKANLAR MAKİNA SERVİS (2)     hdpe kollektörler (4)

You may also like...